HUDOBNINY.net

Gitarové drevo vs. drevo na gitare nie je to isté!

Drevo, gitary a história

Približne do 50tych rokov 20 storočia bolo kvalitné drevo na výrobu gitár pomerné lacné a v dostatočnom množstve. Preglejky sa už vtedy používali na výrobu veľmi lacných gitár. Ozvučné dosky bývali väčšinou vyrábané z masívneho smreka, luby a zadná doska sa väčšinou vyrábali z masívneho palisandra alebo mahagonu, krk zo štvrteného, alebo veľmi rovného mahagónu (pre klasikov smrek alebo ceder na vrchnú dosku a céder, alebo mahagón na krk). V každom prípade sa používali výlučne masívne dosky s priamym žilkovaním.

Pri akustických gitarách je plejáda výberu dreva dosť široká. Materiál na luby a zadnú časť gitary môže byť „akýkoľvek“. Pri akustických gitarách sa môžepoužiť vlnkový javor, ktorý je veľmi vzácny. Ešte vzácnejší je javor Quilt. Tento strom pochádza z Ameriky a rastie iba v štáte Oregon a Washington. Veľmi rozšírené sú aj všetky druhy brazílskeho palisandru.

Míňanie dreva a lacné gitary

Postupne drevnaté zdroje začali vysychať a zároveň sa zvyšovala produkcia gitár. Ceny kvalitných nástrojov začali rásť. Bolo potrebné zabezpečiť dostatok nástrojov aj pre bežných hráčov. Práve v tomto čase sa začali používať lepené dyhy. Očakávalo sa od nich, že budú lacnejšie (to aj boli) a že budú mať aj lepšie pevnostné vlastnosti (vysekať kvalitnú masívnu dosku totiž nebolo a dodnes nie je jednoduchá záležitosť). Lepená dyha (budeme ju volať „lamela") sa spočiatku začala objavovať len na luboch (bokoch) gitár, neskôr na zadnej doske a nakoniec aj na vrchnej doske. Prvé lamely použité na výrobu lacných gitár boli veľmi podobné preglejkám používaným v stavebníctve. Je celkom možné, že ešte aj dnes sa používajú na výrobu niektorých neznačkových nástrojov. Dyhované lamely boli lepené na kríž a na ich vrchu bola väčšinou dyha hrúbky papiera, ktorá dávala celej lamele vzhľad masívneho dreva. Takouto konštrukciou sa dosiahla pevnosť lamiel, avšak rezonančné vlastnosti boli veľmi chabé kvôli tomu, že protismerne usporiadané vlákna nemôžu vibrovať v každom smere.

Čím sa dajú nahradiť ťažko dostupné alebo vyhynuté dreviny pri výrobe gitár?

Brazílsky palisander sa dnes nahrádza Madagaskarským palisandrom, ktorý má dosť podobné vlastnosti ako brazílsky. Nie je síce najlacnejší, ale je stále cenovo dostupnejší ako brazílsky. Momentálne ho používajú firmy na tie svoje najdrahšie gitary typu custom. Je naozaj dosť značný rozdiel či je hmatník vyrobený z brazílskeho, madagaskarského alebo indického palisandru. Rozdiel sa dá zistiť už pri výrobe, ak si človek poklepká polotovar z ktorého bude vyrobený hmatník. Niektoré firmy aj dnes používajú africký mahagón Kaja, ktorý má dosť dobré akustické vlastnosti a je aj váhovo prijateľný. Má dosť podobné vlastnosti ako honduras. Samozrejme záleží aj od toho, ako hrubá a hustá je predná doska. Pri elektrických gitarách je dôležité akým spôsobom je narezaná doska, z ktorej sa vyrobí telo. Samozrejme pri radiálnom reze, kde krájame leta stromu kolmo, je zvuk ostrejší, nemá toľko stredov a zvuk je rýchlejší. Tangeciálny rez je trochu pomalší a má aj viac stredov. Samozrejme sa používa aj kombinácia rezov.

Aké zvukové vlastnosti majú niektoré dreviny?

Ak sa pozrieme lepšie na masívne drevo a na podobnosť štruktúry jednotlivých druhov drevín, môžeme zhruba určiť výsledný tón daného materiálu. Zadná doska fungujúca ako sekundárny rezonátor a tiež ako odrážač vibrácií z vrchnej dosky, môže byť vyrobená z nasledujúcich drevín:

  • javor – znie jasne
  • palisander - je celkom jasný, ale produkuje lepšie „hĺbky"
  • mahagón - je najtemnejší a niekedy zle reprodukuje vysoké frekvencie

Dnes používané dreviny ako napr. koa a orech spadajú niekde medzi palisander a mahagón.

Keď napríklad použijeme krk z mahagónu, vtedy nastúpia naozajstné Gibsnovské stredy. Záleží samozrejme aj od hornej dosky. Keď je napr. z mäkšieho materiálu, tak bude gitara hrať viac stredovo a tón je viac definovateľný až klavírový - zvuk sa presadí viac v kapele. Keď je opačne radiálny rez, tak gitara nebude mať toľko stredov, avšak zvuk je harmonický a bohatší. Ak je gitara nová, hlavne akustická, hneď pri prvom „rozochvievaní" dreva sa zvuk mení – rozohráva sa z hodiny na hodinu.

Rezonančná doska na akustickej gitare

Rezonančná doska na akustickej gitare funguje ako reproduktor. Horná rezonančná doska by mala byť po obvode tenšia, aby mohla kmitať tak ako reproduktor. Po okrajoch sa vytvárajú basové tóny, tam aj najviac kmitá. Gitara by mala bať vytvorená tak, že keď ideme od stredu po kraj, tak letá sú redšie a redšie.

Gitarové drevo pre akustiku s kovovými strunami

Smrek je jednou z najlepších volieb pre akustické gitary s kovovými strunami. Pri výrobe high-end gitár sa väčšinou využíva drahý tzv. „alpský smrek", ktorý môže byť tiež označovaný ako „európsky, nemecký, bavorský" atď. Tento je takmer bielej farby a drevo má skvelý tón. Východný americký smrek je podobný alpskému, ale kvôli veľmi skromným zásobám je v súčasnosti veľmi drahý. Engelmanov smrek pochádzajúci z oblasti Rocky Mountains (Colorado) sa dá obstarať ľahšie. Podobne aj v súčasnosti veľmi populárny „Sitka" aliašský smrek - pochádzajúci zo západného pobrežia U.S.A. Ak na gitare nie je špecifikované o aký druh smreku ide, môžete predpokladať, že ide práve o Sitka smrek, obzvlášť ak sa jedná o nástroj výrábaný vo veľkých množstvách. Každý z týchto druhov môže byť ozdobený a môže z neho vzniknúť nádherná vrchná doska, ktorá môže podstatnou mierou pridať na cene gitary. Céder (Západný červený céder) a redwood (sekvojovce) sa častejšie využívajú na výrobu vrchných dosiek. Ich štruktúra podobne ako u smreka bude mať veľký vplyv na dĺžku, polohu a farbu tónu. Céder a „redwood" budú znieť trochu tmavšie ako smrek (vďaka tomu, že sú mäkkšie). Ich ďalšie vlastnosti sa budú podobať smreku. Najlepšie bude, ak si pri návšteve nášho obchodu s hudobnými nástrojmi zoberiete dve, alebo viacero gitár z masívneho dreva a vyskúšate si na nich zahrať rovnaké tóny.

Kvalitná gitara so smrekovou vrchnou doskou bude znieť trochu užšie a bude rezonovať trocha menej než by ste si želali, vďaka tomu, že sa otvorí neskôr (mnohými hudobníkmi overený fakt). Na druhej strane, gitara s vrchnou doskou z cédra bude spočiatku veľmi dobrá, no po niekoľkých rokoch môže zoslabnúť jej schopnosť hrať pekné výšky.

Informačné zdroje z ktorých sme čerpali:

Ako si vybrať akustickú gitaru? 1. časť, http://www.folk.sk/?q=clanok/ako-si-vybrat-akusticku-gitaru-1cast

KLUČÍK, M. Každá gitara má svoju dušu. http://www.rock.sk/clanek/35-kazda-gitara-ma-svoju-dusu